Po Chrzcie

Odnotowanie faktu chrztu

Pamiątka chrztu

"Roczek"

ODNOTOWANIE FAKTU CHRZTU
Udzielenie sakramentu chrztu odnotowuje się w księdze ochrzczonych, w której umieszczone są dane dziecka, rodziców, chrzestnych i szafarza. Księgi ochrzczonych przechowuje się w parafii gdzie udzielono chrztu św. (często przez setki lat). Z biegiem czasu w księdze tej odnotowuje się również fakt przyjęcia bierzmowania, zawarcia małżeństwa albo przyjęcia święceń kapłańskich czy wieczystych ślubów zakonnych oraz inne istotne inforamcje. Dlatego świadectwo chrztu można uzyskać tylko w prafii, w której odbył się chrzest.

PAMIĄTKA CHRZTU
Po chrzcie rodzice otrzymują książeczkę "Z Chrystusem przez życie", w której jest zapisany fakt udzielenia chrztu. Jest tam również miejsce na wpisanie poświadczenia przyjęcia I Komunii św., bierzmowania i ślubu. Warto pieczołowicie przechowywać tę pamiątkę i dbać o jej aktualizację.

"ROCZEK"
W pierwszą rocznicę chrztu św. rodzice wraz z chrzestnymi przynoszą dziecko do kościoła na Mszę św., która kończy się specjalnym błogosławieństwem dla dziecka i rodziców.

Nie są wymagane żane formalności oprócz zgłoszenia dziecka.

W naszej parafii "roczki" są sprawowane na Mszy św. chrzcielnej w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 10:30.

Udostępnij: