Refleksja

Zapewnie każdą dobrą gospodynię, która chętnie usługuje swoim gościom, mogą irytować protekcjonalne słowa Jezusa: „Marto, Marto...’’. Złościć może też zachowanie Marii, która sobie wygodnie siedzi i nie kwapi się pomóc Marcie. Można jej tego zazdrościć... Dlaczego Jezus tego nie widzi? Nie powinno mu być przecież obojętne, że właśnie o Jego dobre przyjęcie musi kłopotać się sama Marta. To chyba niesprawiedliwe. Dlaczego więc?
Jezus jest w drodze do Jerozolimy, gdzie czeka Go krzyż i śmierć. Jest to ostatnia okazja, żeby podzielić się „strawą duchową”. Maria nie chce stracić tej okazji, zwłaszcza że wolno jej, kobiecie, posłuchać Jezusa tak, jak zwykle tylko mężczyznom wolno było słuchać swoich nauczycieli. W tym szczególnym momencie Jezus pyta więc Martę: Czy twoje prace są rzeczywiście teraz na miejscu?

Jezus w zasadzie nie mówi, że to, co robi Maria, jest ważniejsze od tego, czym zajmuje się Marta. Ubiegłej niedzieli słyszeliśmy przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, która wyraźnie pokazuje, jak Jezusowi zależy na usługiwaniu jedni drugim. Cóż zresztą uczynilibyśmy bez wielu dobrych „Mart”, które pieką ciasta, robią kawę, odwiedzają chorych, pomagają niedołężnym... Cóż zrobiłby bez nich Kościół? Ale czytanie dzisiejsze stawia przed pytaniem: Czy mogę bez zazdrości zaakceptować, gdy kobiety chcą być „Mariami”? I czy stać mnie na to, żeby przestać, choć na jakiś czas, zajmować się swoimi bardzo ważnymi sprawami? Usiąść i posilić się duchowym pokarmem: w rozmowie z innymi, w cichej modlitwie, odwiedzając innych, oddając się lekturze... Pozwólmy sobie być Marią! Jezus zachęca nas do tego.

Niedziele: 8:00 | 10:30    (na przemian po polsku i dwujęzyczna)
                               14:00    nabożeństwo/nieszpory

Dni powszednie: 07:00   (poniedziałek, środa)
  18:00   (wtorek, czwartek-sobota)

Kalendarium intencji
intencje na dany dzień
brak wolnych intencji
wolne intencje
22 lipca 2019
  • Za zm. ks. biskupa Jana Bagińskiego.
Zgłoś swoją intencjęZobacz wszystkie intencje >