Liturgia sakramentu

Próby przed bierzmowaniem

Czas sprawowania sakramentu

Miejsce sprawowania sakramentu

Przed celebracją sakramentu bierzmowania w parafii św. Mikołaja odbywają się trzy próby, na których każdy kandydat powinien być obowiązkowo obecny. Terminy prób ustalają duszpasterze parafii św. Mikołaja.

Każdy kandydat otrzymuje książeczkę "Skarament bierzmowania" z przebiegiem celebracji i przypomnieniem najważniejszych spraw związanych z tym sakramentem. Książeczkę tę, razem z "Drogą do nieba" należy ze sobą zabrać na wszystkie próby i na celebrację w dniu bierzmowania.

Każdy kandydat otrzymuje też od proboszcza karteczkę z danymi do bierzmowania, którą koniecznie zabera ze sobą na celebrację w dniu bierzmowania i trzyma w rękach w czasie sprawowania sakramentu. Kandydat bez tej karteczki nie otrzyma sakramentu bierzmowania.

Sprawowanie sakramentu bierzmowania odbywa się w okresie wielkanocnym - z teologicznego punktu widzenia najbardziej właściwym dla jego udzielania.

Zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup.

W każdym dekanacie biskup sprawować będzie sakrament bierzmowania w jednym miejscu. Dla naszej parafii sakrament ten jest zwykle sprawowany w kościele św. Mikołaja w Raciborzu - Starej Wsi.

Sakramentu bierzmowania udziela się podczas Mszy św. z udziałem duchowieństwa, rodzin kandydatów i wspólnoty parafialnej.

Freigeben: